Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Potřebuji poradit
Otázka
Dobrý den. Jsem ve složité situaci a proto bych potřebovala poradit. Nevím do jaké kolonky se zařadit, protože je jich víc. Před 12 lety jsem se rozvedla a dceru dostala do péče. S otcem se měla stýkat vždy po 14 dnech, ale spíše jsme se dohodli, že někdy po týdnu, někdy po třech nedělích to jak to vycházelo tomu druhému v práci a nebyl problém. Pak jsem to nechávala na dceři jak se jí chtělo. Nyní je dceři už 20. Během rozvodu jsem se seznámila s nynějším přítelem a postavili jsme si domeček. Na domeček nám půjčila moje máma kdy si částku vybrala z účtu. Samozřejmě jsme na to ne sepsali smlouvu a ani na plot, na kotel. Přibližná částka by byla cca 550000kč. Z toho jsme si postavili hrubou stavbu a na to si vzal přítel hypotéku. Všechny účty má on, protože to kupoval za máminy peníze. Elektrospotřebiče kupoval teda přítel, ale nevím jestli to bylo ještě z hypotéky. Jinačí vybavení domácnosti jako peřiny, ručníky nádobí to jsem přinesla já z domova. Když byl domek hotový (obyvatelný) tak jsme se nastěhovali. Dcera s námi. S přítelem měla fantastický vztah. Chodila spíše za ním než za mnou. Před 2 a půl lety ožralý přítel vyhodil dceru z domku poté co se zastala svého bratra. Os tě doby spolu nekomunikujeme. Přítel si vaří sám, peru já, ale on si věci dává na svoji hromadu v ložnici. Nyní uvažuji, že se odstěhuji, protože mě tu nic nebaví a synův psycholog říká, že mi hrozí syndrom vyhoření, když jsem mu tam několikrát složila. Nejsme sezdáni a já nemám tu trvalé bydliště(ani dcera a syn). Mám právo na nějaký majetek? Nebo se mám sbalit a dotáhnout s holým zadkem pryč? Bydlíme tu od 17. 6.2011. V listopadu se syn narodil. Myslím, že sousedi by potvrdili, že jsem tu bydlela.. Ted vím, že vše on začátku bylo špatně, ale to se ví vždy až po boji. Děkuji za odpověď
Odpověď
Dobrý den,
ve svém dotazu píšete, že s přítelem bydlíte od 17. 6. 2011 ve společné domácnosti (domečku) a ptáte se, zda máte právo na nějaký majetek?
Jako druh a družka máte každý své výlučné jmění a dále jste spoluvlastníky movitých věcí a případně nemovitostí, které jste kupovali společně za společného soužití 9 let. Bohužel z Vašeho dotazu není zřejmé, zda jste spoluvlastníky domku nebo je vlastníkem pouze přítel, kdo je zavázán z hypotéky, jaká je účast druhého.
Pokud je domek ve spoluvlastnictví vás obou, pak každý z vás vlastní svůj podíl. Otázkou jsou finanční prostředky půjčené nebo darované Vaší matkou, a dále splácení hypotéky. Případné vyrovnání by mělo zohlednit jednak finanční prostředky od Vaší matky (byl to dar nebo půjčka?), ale i splácení hypotéky od doby zrušení společné domácnosti (za dobu trvání společné domácnosti lze mít za to, že jste ji spláceli společně, stejně jako společně hradili náklady domácnosti). Zde hraje roli to, zda jste spoluvlastníky domu nebo je výlučným vlastníkem jeden z Vás, a kdo je zavázán z hypotéky. Jelikož jde o poměrně složité právní řešení, doporučovala bych Vám obrátit se na právníka.
V případě movitých věcí je vlastníkem ten, kdo věc kupoval. A zde je opět otázkou, kdo prokáže koupě věci. Pokud je kupoval Váš druh, pak by měl být vlastníkem on, pokud jste se nedohodli jinak. Kupoval-li je z Vašich peněz od matky, pak je povinen Vám finanční prostředky vrátit nebo vydat koupenou věc. Ale opět jde o složité dokazování, které by bylo dobré konzultovat s právníkem.
V dotaze uvádíte, že Vaše matka vám půjčila peníze. Zde je třeba opět vycházet z toho, zda se jednalo opravdu o půjčku, komu byly peníze půjčeny (pouze Vám nebo vám oběma) nebo zda se jednalo o dat (a opět pro koho), zda byly stanoveny nějaké podmínky, např. do kdy je třeba půjčku vrátit.
Ještě bych se zmínila o úpravě poměrů a výživném k Vašemu synovi. Z Vašeho dotazu předpokládám, že jste s přítelem jeho rodiči? Pokud tomu tak skutečně je, bylo by dobré pokusit se s Vaším přítelem dohodnout, kdo bude mít syna v péči, jak bude péče probíhat a také stanovit výši a placení výživného.
Chápu, že jste se ocitla v těžké situaci a když byste doplnila chybějící informace, můžete se na nás obrátit elektronickou cestou nebo telefonicky.
Přeji, aby se Vám podařilo vše vyřešit co nejlépe.
S pozdravem
Jindřiška B. Mattasová
Občanská poradna Společnou cestou