Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Vydání majetku nepatrné hodnoty
Otázka
Dobrý den. Nedávno bylo ukončeno dědické řízení po mém zesnulém tatínkovi. Ukončeno bylo mým seouhlasem s Vydáním majetku nepatrné hodnoty, kde mi bylo uznáno vyplacení částky necelých dvacet tisíc korun. Jedna osoba, uhradit svůj podíl z celkové částky odmítá, jedná se o částku 16046kč. Pro objasnění co má semnou společného, je to partnerka mého nevlastního bratra, s nímž byl můj táta dlouhá léta v kontaktu, a s kterou se můj táta domluvil, že v rámci zastavení jeho účtu kvuli dluhům, mu bude část výplaty chodit na její účet. Částka je tedy založena na dvou posledních příchozích výplatách, jedna před a duhá následně po tátově úmrtí, za dobu kdy byl veden s největší pravděpodobnstí jako na nemocenské. Slečna o kterou se jedná, odmítla komunikovat po celý rok dědického řízení a následně i, jak jsem psal výše, po zaslání kopie dokumentu Soudního Usnesení částku vyplatit. Na mé pokusy o kontakt a nějaké řešení situace neodpovídá a údajně si na mě najala advokáty, který mě osobně tedy nepřijde jako její plnohodnotný zástupce ale spíše jako pokus o znejistění a zastrašení, pomoc kamarádce, jelikož na odůdovnění proč mi částku platit nemusí měl dosti chabé a nerelevantní argumenty a ještě svou reakci ukončil větou, cituji: Tímto považuji celou věc za uzavřenou. bez jakékoli oboustranné domluvy. Nebylo mi ani zasláno písemné obeznámení s tím, že by si dotyčná na mě najala advokáta, se všemi náležitostmi jak to má být aby věc byla oficiální, jen mi dala fotku navštívenky a Kontaktuj mýho advokáta. Je to již více než týden. Jedná se z její strany o krádež? nebo o zpronevěru? Bylo by vhodnější podat trestní oznámení, nebo jít rovnou do žaloby? Já to tímhle stylem řešit nechtěl, ale zdá se mi, že když nejeví zájem o rozumnou domluvu, nemám jinou možnost. Předem děkuji za odpověď.
Odpověď
Dobrý den,
z Vámi uvedených informací dovozuji, že jste byl účastníkem dědického řízení, které bylo ukončeno usnesením o dědickém řízení pro nemajetnost. Neznám obsah dotčeného usnesení, proto ve své odpovědi budu vycházet ze dvou možných variant, které přicházejí v úvahu:
Varianta č. 1 – V usnesení o dědickém řízení je uvedeno, že slečna XY (přítelkyně Vašeho nevlastního bratra) je povinna Vám vyplatit finanční částky, které náležely tatínkovi. Pokud by tomu tak opravdu bylo a slečna by svoji povinnost vyplatit Vám peníze v notářem stanovené lhůtě nesplnila, stává se rozhodnutí o ukončení dědického řízení vykonatelným exekučním titulem.
Podání žaloby již v tomto případě není třeba, oprávnění k zahájení exekučního řízení jste získal v rámci dědického řízení. V této situaci byste slečně mohl (ale také nemusel) zaslat výzvu k dobrovolnému splnění své povinnosti.
V případě že by ani poté svoji povinnost nesplnila, můžete se buď obrátit na některého soudního exekutora (místní příslušnost není dána) a zahájit u něj exekuční řízení, prostřednictvím kterého by bylo vymáháno uhrazení dlužné částky. Druhou z možností je, že sám podáte k místně příslušnému soudu (dle bydliště slečny XY) návrh na zahájení výkonu rozhodnutí.
Podrobnější informace k rozdílu mezi "klasickou" exekucí, kterou vykonává soudní exekutor a výkonem rozhodnutí naleznete zde: https://www.dluhovylabyrint.cz/potrebuji-informace/exekuce/faz-exekuce/zahajovaci-faze/
Varianta č. 2 – V usnesení o dědickém řízení je uvedeno, že se dědické řízení zastavuje pro nemajetnost a Vám jako vypraviteli pohřbu byl přiznán nárok na vyplacení částky 16.046,- Kč. V usnesení však není uvedeno, že Vám je má vyplatit slečna XY.
V tomto případě byste měl situaci komplikovanější. Znamenalo by to pro Vás, že byste se musel domáhat prostřednictvím soudního řízení, aby soud rozhodl, že slečna XY je povinna Vám dotčené peníze vyplatit. V praxi by to znamenalo, že by bylo na místě slečně XY zaslat předžalobní výzvu a v ní ji vyzvat, aby Vám peníze obratem vyplatila. V situaci, kdy by tak neučinila, máte možnost podat k soudu návrh, ve kterém se budete domáhat rozhodnutí, že slečna XY je povinna Vám uhradit částku 16.046,- Kč s příslušenstvím + náklady řízení. Zde si dovoluji upozornit, že by bylo na Vás, zda byste byl schopen unést důkazní břemeno a soudu prokázat nárok na vrácení peněz, tzn. že je měla slečna XY vyplatit zůstaviteli (Vašemu tatínkovi).
Pokud soud rozhodne ve Váš prospěch a slečna XY by nesplnila svoji povinnost ve lhůtě, kterou ji soud uloží, mohl byste zahájit exekuční řízení viz výše.
Pro úplnost dodávám, že v rámci trestního je hlavním cílem potrestání pachatele nikoliv vymáhání dlužné částky. Trestní oznámení v tuto chvíli není nástroj, který byste mohl v tuto chvíli účelně uplatnit.
V případě dalších či doplňujících dotazů se na nás můžete kdykoliv znovu obrátit.
S pozdravem
Petra Skuhrová
Občanská poradna Společnou cestou