Vrácení daru pro nevděk - nejasnosti

Dotaz ze dne 6. 2. 2024 18:19.

Otázka

Dobrý den,

jak je to prosím s možností vrácení daru pro nevděk? Jde mi o to, že jsem dostal od rodičů nemovitost a ještě jsem musel část vyplatit bratrovi. I když sice máme dobré vztahy, přemýšlím, že člověk míní a život mění. Co když se jednou třeba moje matka rozhodne, že jí něco vadí a bude chtít dar vrátit? Musí případné špatné chování nějak dokázat nebo stačí, když ukáže prstem? A jak se nahlíží na to, že jsem již do oprav té nemovitosti vložil vlastní milion korun? V darovací smlouvě navíc nefiguruje ta povinnost vyplatit bratra (to bylo jen domluveno), ale o jeho vyplacení jsem si sepsal vlastní dokument mezi mnou a ním a již ho vyplatil.

Přijde mi velmi nespravedlivé, pokud tady teď léta něco buduji, abych o to tak snadno přišel, pokud se jen jeden z rodičů takto rozhodne.

Děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

z informací Vámi uvedených v dotazu, budu vycházet z toho, že Vám rodiče darovali nemovitost. Došlo tedy mezi Vámi a rodiči ke sepsání darovací smlouvy, na jejímž základě došlo ke změně vlastníka v katastru nemovitostí.

Právní úprava občanského zákoníku hovoří o možnosti odvolat dar ze dvou důvodů, a to pro nevděk obdarovaného a nebo v případě nouze dárce (§§ 2068 a následujících).

Jelikož se ve svém dotazu ptáte na možnost vrácení daru pro nevděk obdarovaného, budu se dále věnovat zodpovězení této varianty.

Odvolání daru pro nevděk obdarovaného je možné, pokud se obdarovaný dopustil porušení dobrých mravů vůči dárci nebo jeho osobě blízké (tzn. pro nevděk obdarovaného projevující se hrubým porušením dobrých mravů ze zlého úmyslu).

Dle Ústavního soudu České republiky jsou dobré mravy „souhrnem etických, obecně zachovávaných a uznávaných zásad, jejichž dodržování je mnohdy zajišťováno i právními normami tak, aby každé jednání bylo v souladu s obecnými morálními zásadami demokratické společnosti". Případné porušení dobrých mravů se vždy zkoumá ve vztahu ke konkrétnímu případu.

Takto lze dar odvolat ve lhůtě jednoho roku ode dne, kdy k ublížení ze strany obdarovaného došlo, nebo kdy se o tom dárce dozvěděl. Pokud by k odvolání došlo později, pak by obdarovaný mohl u soudu namítat tzv. opožděné odvolání.

Odvolání daru nemá stanovenou právní formu, může být učiněno ústně, po telefonu, písemně či jakkoliv jinak. Nicméně je následně nutný písemný návrh na vklad do katastru nemovitostí a písemná dohoda o vrácení daru s podpisy zúčastněných. V případě, že byste s odvoláním daru nesouhlasil, bylo by na Vašich rodičích, aby se navrácení daru domáhali soudní cestou, a to žalobou. V tomto řízení by museli prokázat, jakého jednání jste se dopustil, které by mělo být důvodem pro odvolání daru dle zákona.

Co se týče Vašich finančních prostředků, které jste za tu dobu do nemovitosti vložil, pak v rámci dohody o vrácení daru je možné se dohodnout na vyplacení finančních prostředků rodiči nebo naopak na vrácení daru tím způsobem, že byste vyplatil hodnotu nemovitosti při darování (tedy bez Vašich investic). Taktéž u soudního řízení byste mohl uplatňovat náhradu Vašich investic. Nicméně v této záležitosti, i pokud jde o vyplacení bratra, doporučujeme konzultaci právníka.

S pozdravem

Jindřiška B. Mattasová

Občanská poradna Společnou cestou

Souhlasím se vším