vymáhání odškodného pro dítě

Dotaz ze dne 3. 6. 2024 10:49.

Otázka

Dobrý den,

má pěstoun povinnost vymáhat odškodnění pro dítě svěřené do pěstounské péče?

Doprovázím pěstounskou rodinu, kdy soud vydal rozhodnutí o náhradě škody dítěti za ublížení na zdraví, týrání. Peníze mají platit rodiče dítěte ve výši 250 tisíc korun.

Pěstounka řeší, zda je to její povinnost nebo ne. Rodiče mají exekuce a bude dle jejích slov určitě složité od nich odškodnění získat. Také právní služby jsou drahé.

Můžete mi prosím poradit, zda je povinností pěstouna vymáhat odškodnění. A jakým způsobem zajistit právní služby?

Děkuji

Odpověď

Dobrý den, paní

děkujeme za Vaši důvěru, se kterou jste se na nás obrátila.

Dobrou zprávou v případě pěstounů, na které se ptáte, je skutečnost, že rozsudek soudu, který dítěti přiznal náhradu škody za ublížení na zdraví, týrání, je sám o sobě tzv. exekučním titulem. Není tedy třeba dalšího soudního řízení.

Jak postupovat dále?

Jak patrně víte, práva a povinnosti pěstounů upravuje zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník v § 958 a násl. Zákon však dává pěstounům jen omezený rozsah práv. Jde zejména o běžné činnosti, správu a péči.

§ 966, zákona č. 89/2012 Sb.:

„(1) Pěstoun je povinen a oprávněn o dítě osobně pečovat.

(2) Pěstoun při výchově dítěte vykonává přiměřeně povinnosti a práva rodičů. Je povinen a oprávněn rozhodovat jen o běžných záležitostech dítěte, v těchto záležitostech dítě zastupovat a spravovat jeho jmění. Má povinnost informovat rodiče dítěte o jeho podstatných záležitostech. Vyžadují-li to okolnosti, stanoví další povinnosti a práva pěstouna soud.“ Potřebuje-li pěstoun rozhodnut o čemkoli důležitějším, tj. o čemkoli závažnějším, co přesahuje tuto běžnou správu a péči, nebo o čemkoli, co může mít dlouhodobější dopad na situaci dítěte, tj. např. otázky vzdělávání, péče o zdraví (zejm. různé operace či větší lékařské zákroky) a také otázky finanční, které mohou mít dopad i do budoucna (smlouvy a z nich vyplývající povinnosti a závazky apod.), tedy i otázka vymáhání odškodnění, kterou zmiňujete, je potřeba, aby pěstounům oprávnění poskytli biologičtí rodiče (nejsou-li zbaveni rodičovské odpovědnosti) nebo, aby souhlas poskytl opatrovnický soud.

V situaci, kterou popisujete, je patrný střet zájmů rodiče a dítěte. Celkem logicky tedy pěstounům nedoporučíme žádat o souhlas biologické rodiče a doporučíme obrátit se přímo na opatrovnický soud.

§ 969 zákona č. 89/2012 Sb.:

„Dojde-li k podstatné změně poměrů nebo k neshodě mezi rodiči a pěstounem v podstatné záležitosti týkající se dítěte, může dítě, rodič nebo pěstoun navrhnout soudu změnu práv a povinností, zrušení pěstounské péče, nebo jiné rozhodnutí.“

V případě potřeby můžeme pro sepsání poskytnout vzor.

A co by měl soud schválit?

Aby bylo možné exekuci zahájit, bude třeba se obrátit na exekutora. V případě zájmu pěstounů můžeme v naší poradně pomoci „Návrh na zahájení exekuce“ sepsat, příp. poskytneme vzor pro sepsání. Exekutor pak „jen“ exekuci zahájí. Tím by za tento úkon nemuseli nic platit.

Aby exekutor mohl exekuci zahájit, obvykle je třeba složit zálohu. Pro zahájení exekuce na vymožení náhrady za poškození na zdraví se záloha na zahájení exekuce nehradí (viz § 55 odst. 9 zákona č. 120/2001 Sb., o soudních exekutorech a exekuční činnosti (exekuční řád).

Exekutora můžete vyhledat např. na webových stránkách České exekutorské komory zde: https://ekcr.cz/vyhledat-exekutora Aby mohli pěstouni výše popsané kroky učinit, domníváme se, že advokáta nebudou potřebovat. Pokud by tato potřeba vznikla v budoucnu, je možné požádat o bezplatného advokáta soud.

S pozdravem a přáním všeho dobrého

Mgr. Jitka Koutová, DiS.

Souhlasím se vším