majetek po rozvodu

Dotaz ze dne 29. 11. 2008 20:39.

Otázka

dobrý den jsem necelý rok po rozvodu,před šesti lety jsme koupili s bývalím manželem dům na hypotéku,před ani po rozvodu nedošlo k majetkoprávnímu vyrovnání.Máme syna ,který žije se svým otcem v tomto domě.Já se od loňského roku v domě nezdržuji,Z domu jsem si neodnesla naprosto nic ani své osobní věci.Hypotéku jsme spláceli společně až do mého loňského odchodu z domu.Manžel se zatím nemá k tomu aby se nějakým způsobem vyrovnal se mnou.Chtěla bych se zeptat jaké jsou mé možnosti a jak se dělí majetek po rozvodu a nemovitost když je zatížena hypotékou,kterou bývalí muž teď sám splácí aniž by upozornil banku,která nám poskytla hypotéku.Jsme oba vlastníci daného domu.

Odpověď

Dobrý den,

společné jmění manželů lze vypořádat dohodou nebo soudně. Pokud do tří let od rozvodu nedojde k vypořádání, uplatní se zákonná domněnka, podle které by nemovitost připadla do spoluvlastnictví Vás a bývalého manžela, a to se stejnými podíly. Co se týče hypotéky, záleží především na smlouvě, kterou máte uzavřenou s bankou. Hypotéku byste měli splácet oba, přičemž i závazky je možné dohodou nebo soudně vypořádat (v případě soudního vypořádání by Vám připadla zhruba polovina dluhu), přičemž toto vypořádání bude rozhodující pro Vaše vzájemné vztahy s manželem, nikoliv pro Vaše vztahy vůči bance. Ta může v případě, kdybyste Vy ani manžel nespláceli, žalovat kohokoli z Vás i oba zároveň na zaplacení dlužné částky.

Není vyloučeno, aby manžel převzal závazek vůči bance sám, v tom případě je však nutná dohoda s bankou. Dokud tu taková dohoda není, odpovídáte vůči bance oba společně a nerozdílně.

O hypotéce a vlastnictví k domu je tedy třeba uvažovat odděleně. Pokud jde o dohodu, v ní můžete obojí vyřešit např. tak, že manželovi připadne vlastnictví k domu s tím, že bude nadále splácet hypotéku a Vám vyplatí polovinu hodnoty nemovitosti po odečtení nesplacené části dluhu – současně s takovou dohodou je však třeba jednat s bankou o změně hypoteční smlouvy (aby nadále byl dlužníkem jen manžel). Pokud jde o soudní vypořádání, návrh můžete podat Vy stejně jako manžel. Soud bude vycházet z toho, že Váš a manželův podíl na nemovitosti i na závazcích vůči bance je stejný, zároveň však zohlední potřeby nezletilých dětí, péči každého z manželů o rodinu a zasloužení se o nabytí společného jmění. To, že manžel nějaký čas splácí hypotéku sám, nemění nic na skutečnosti, že budete mít nárok na polovinu domu (pokud nedojde na deformaci podílů s ohledem na uvedené skutečnosti, k nimž soud přihlíží). Na druhou stranu pokud bude podán také návrh na vypořádání společných závazků, bude mít manžel vůči Vám nárok na náhradu poloviny toho, co bance sám zaplatil (a polovinu dosud nesplacené hypotéky). U takového vypořádání je třeba rovněž počítat s tím, že nijak nemění Váš společný závazek vůči bance.

Konečně třetí možností je nic nevypořádat a spolehnout se na zákonnou domněnku. Po uplynutí tří let po rozvodu můžete Vy nebo manžel podat u katastrálního úřadu návrh na zápis spoluvlastnictví k domu do katastru nemovitostí. Za hypotéku vůči bance budete nadále odpovídat společně.

Jako u všech podobných sporů, nejlevnější a nejvíce doporučeníhodnou variantou řešení je vypořádání dohodou. Vzhledem k nemalým hodnotám, o které jde, však doporučujeme dříve probrat věc s advokátem.

Za Občanskou poradnu Jižní Město

Petra Lomozová a Ondřej Načeradský

Souhlasím se vším