Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Eekuce Pomc :-(
Otázka
Dobrý den: Před puji rokem mi přišel jak ručiteli dopis od soudu že musím zaplatid dlužnou částku za bívalého přítele. V tuchvíli mi nikdo nepujčil našli jsme pána který pujčil na směnku. A do půli roka že mu to dáme. jen já přišla o práci tak mi nikde nepujčili. Těď už pracuji a scháním pučku i s bratrem ale ten jako živnostník má problem. Majitel směnky to chce dát na exekuci že nám sebere hned dům. Vím že to mu musím dat 200 OOO jsou v tom uroky ale nechci přijít o dům. Dá se nějak domluvit s exekutorem že než něco seženem na splátkach. Jsem o chotna platit 10 000. Poraď te prosím co mám dělat. Prosím Děkuji
Odpověď
Dobrý den,
jestliže vlastníte nemovitost (dům a nejspíše pozemek na kterém stojí), nemáte šanci uspět s návrhem na oddlužení (osobní bankrot), jelikož by věřitelé požadovali úhradu závazků zpeněžením Vašeho majetku (dotčeného domu).
Vždy je dobré zkusit se dohodnout na splátkách (a bez ohledu na výsledek alespoň něco splácet), ale z právního hlediska se nikdo není povinen spokojit se splátkou a může požadovat, aby mu dlužná částka byla uhrazena ve lhůtě splatnosti (k datu uvedenému na směnce). Jestliže dlužník svůj závazek nezaplatí čas, má věřitel právo dát věc k soudu a následně do exekuce. Je třeba počítat s tím, že v rámci soudního i exekučního řízení budou dlužníkovi účtovány nemalé náklady řízení. S exekutorem bývá domluva zpravidla ještě obtížnější než s věřitelem - exekutor je placený od toho, aby dlužné peníze vymohl co nejrychleji a v praxi se můžeme setkat s prodejem nemovitostí i pro menší dluhy než je 200 000 Kč (samozřejmě je možné zkusit namítat, že mohl dlužnou částku vymáhat šetrnějším způsobem, ale soud bude muset posoudit, nakolik bylo reálné dlužnou částku vymoci jiným způsobem a zda by se tím proces vymáhání příliš nezdržel).
Lze doporučit snažit se o domluvu s věřitelem (splátky nebo splátky + příslib zaplacení celého dluhu v termínu ...) i pátrat po možnostech půjčky za účelem vyplacení směnky (existence pracovního poměru + vlastnictví nemovitosti Vám dává šanci něco najít), ale pamatujte, že další půjčka má smysl pouze v případě, pokud ji budete schopni splácet! Nemá smysl vytloukat klín klínem, jelikož další nesplatitelná půjčka by ve výsledku Vaši situaci jen zhoršila. V takovém případě je výhodnější dům dobrovolně prodat, jelikož při prodeji v exekuci by člověk o dům přišel stejně, ale vyšlo by ho to mnohem dráž (větší náklady a nižší kupní cena).
V případě potřeby svůj dotaz doplňte či upřesněte.