Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Osobní bankrot
Otázka
Dobrý večer Mám dotaz ohledně osobního bankrotu máme rodiný dům odhadní cena je okolo 800 000 kč.Je na něm hypotéka plus manželova exekuce Byl my nabídnut osobní bankrot ale nějak z toho mám strach mé dluhy i s nesplacenou hypotékou jsou cca 900 000kč.měsíční příjem je okolo 10 500 až 11 000 kč.Na nemovitosti nelpíme ale mám obavu že prodejem se to nevyřeší a že my nebude z příjmu stačit věřitelům zaplatit 30%.A návrh na odlužení bude zamítnut a já zatím co jsem mohla zatím něco zaplatit tak dám do osobního bankrotu.Nikdo my zatím nedokázal poradit.Tak prosím o nějakou radu nerada bych na tom byla ještě hůř.Máme dvě malé děti a do dluhů jsme se dostali díky investorům kde jsme udělali chybu.Předem za odpověd Renáta Rysková P.S Spěchá Exekutor hrozý prodejem nemovitosti.
Odpověď
Dobrý den, na základě těchto informací je obtížné poskytnout nějaké rady. Není zřejmé, zda jsou dluhy jen na Vás či nějaké jen na manžela popř. jde o dluhy společné. Nevíme, zda uvedený příjem je čistý. Dále nevíme, kolik činí hypotéka a kolik ostatní dluhy. Nelze tedy se pokusit spočítat, kolik procent by bylo v rámci insolvence uhrazeno. Pakliže by šlo o insolvenci, zajištěný věřitel (hypotéka) se uspokojuje prodejem zástavy (předmětná nemovitost), pakliže zástava nepostačí k uspokojení jeho pohledávky, uspokojuje se jako ostatní nezajištění věřitelé (splátky či prodej majetku dlužníka) tj. poměrně. Pokud půjde o soudní prodej (dražby), pak se jako první z výtěžku uspokojují náklady státu na dražbu, poté pohledávky z hypotečních úvěrů nebo části těchto pohledávek sloužící ke krytí jmenovité hodnoty hypotečních zástavních listů, oprávněný, který podal návrh a ti, kteří k řízení přistoupili (blíže o pořadí věřitelů viz § 337c z.č. 99/1963 Sb.). Může se tedy stát (podle výše nákladů na dražbu a nesplacenou hypotéku), že se na další věřitele vůbec nedostane a budou hledat jiný způsob uspokojení pohledávky (přikázání pohledávky z účtu, srážky ze mzdy či jiných příjmů). Můžete si zkusit spočítat, kolik byste se svým příjmem uhradila v rámci insolvence na stránkách http://insolvencni-zakon.justice.cz/obecne-info-prevence-upadku/kalkulacka.html).
Lze doporučit věc konzultovat osobně v některé z občanských poraden http://www.obcanskeporadny.cz/content/blogsection/4/87/, nebo v jiných poradnách věnující se této problematice, http://www.financnitisen.cz/, http://www.pomocsdluhy.cz/. S pozdravem Květa Kudová