Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Mzdy
Otázka
Dobrý den. Asi moje otázka nebude novinkou,ale přesto bych potřeboval poradit.Pracu již rok ve slolečnosti,a posledních par měsíců se stáva ze mzda nepřichází v daném termu.A dokonce to dospělo do takové fáze ,že mi firma dluží dvě mzdy. Nevím si rady.Samozdřejmě o peníze nechci přijít..
Odpověď
Dobrý den, pakliže zaměstnavatel nevyplatí mzdu, lze se obrátit na inspektorát práce či soud. Inspektorát práce dohlíží na dodržování zákoníku práce a v případě, že shledá jeho porušení, může zaměstnavateli udělit pokutu, nemůže však zaměstnavateli nařídit, aby Vám dlužné částky doplatil. O povinnosti zaměstnavatele uhradit dlužné mzdy může rozhodnout jen soud.
Pokud není zaměstnavatel schopen splnit své závazky, lze uvažovat o tom, že na zaměstnavatele podáte insolvenční návrh (bližší informace na http://www.ochrance.cz/chcete-si-stezovat/zivotni-situace-problemy-a-jejich-reseni/platebni-neschopnost-zamestnavatele-prava-zamestnancu/). Výhodou insolvence je skutečnost, že zaměstnavatel nesmí nakládat se svým majetkem a nehrozí proto situace, kdy majetek zaměstnavatele „zmizí“.
V některých případech postačí, pokud zaměstnavateli „pohrozíte“, že se obrátíte na soud či inspektorát, pakliže nedoplatí dlužnou mzdu. Zákoník práce umožňuje zaměstnanci, kterému zaměstnatel nevyplatil mzdu do 15 dnů po splatnosti, okamžitě zrušit pracovní poměr s nárokem na odstupné (alespoň trojnásobek průměrného výdělku). Splatnost mzdy není totéž co výplatní termín. Pakliže nemá zaměstnavatel stanoven termín splatnosti mzdy, je mzda splatná do konce měsíce, který následuje po měsíci, v němž byla práce vykonána. Čili mzda za práci v červenci je splatná do konce srpna, pakliže zaměstnavatel nevyplatí mzdu ani do 15. září, lze 16. září okamžitě zrušit pracovní poměr. Okamžitě zrušit pracovní poměr lze jen do dvou měsíců ode dne, kdy se zaměstnanec o důvodu zrušení dověděl. S pozdravem Květa Kudová, Občanská poradna o.s. Společnou cestou