Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
vyživovací povinnost na 22letou studující dceru
Otázka
Dobrý den, jsem inv.důchodce a platím výživné na dceru, která bydlí samostatně s její matkou. Dceři je 22 let a já sám jsem nyní znovu ženat a mám další 13letou dceru. S dcerou s 1.manželství se nestýkám,pouze mi na moje vyžádání vždy jednou za rok předloží doklad o trvání jejího studia. Mám informaci, že si dcera již souběžně se studiem přivydělává delší dobu.Vzhledem k její dospělosti mi nepodávají informace ani na studijním oddělení ve škole. Prosím tedy o dvě informace: Má výše jejího výdělku vliv na moji povinnost platit výživné a kdo je povinen sdělit mi její příjmy.
Odpověď
Dobrý den, vhledem k tomu, že je dcera již zletilá, je to ona s kým byste měl ohledně studiu a výdělku apod. jednat. Není ani vyloučeno, dotázat se matky, coby rodiče na informace o vašem dítěti. Nicméně ani dceru ani matku nelze nijak postihnout za to, že Vám informace nepředají.
Výše výdělku může mít vliv na výši vyživovací povinnosti. Závisí na charakteru takového výdělku. Lze uvažovat o možnosti snížení vyživovací povinnosti především v případě pravidelného („jistého“) přivýdělku. Pokud jde jen o brigády, kdy není zřejmé, zda bude mít v budoucnu nějakou práci, nedomnívám se, že by soud snížil vyživovací povinnost. Určení vyživovací povinnosti je poměrně náročné a dosti závisí na posouzení soudu konkrétní situace. Soud vychází jednak z potřeb a zájmů dítěte a jednak z možností, schopností a majetkových poměrů rodiče. Dítě má právo podílet se na životní úrovni rodiče.
Důvodem ke snížení výživného mohou být skutečnosti na straně dítěte (vydělává si, „snížily“ se jeho potřeby, přestalo se věnovat nějakému koníčku, ke kterému bylo při vyměřování výživného přihlédnuto apod.), tak na straně rodiče (ztráta zaměstnání, snížení příjmu v důsledku invalidity, vznik další vyživovací povinnosti). Není vyloučeno, že dítě si sice výdělečnou činností pravidelně přivydělá nějaké prostředky, ale rodiči vzrostou příjmy resp. životní úroveň.. Čili jsou zde důvody ke snížení i zvýšení vyživovací povinnosti, a výsledné výživné může zůstat stejné nebo o něco stoupne či klesne, podle toho, která skutečnost převáží. Jak vidíte určit, kam se posune výše výživného, jestli se nějak posune není jednoduché. Lze doporučit podat k soudu návrh na snížení a nechat soud v dané situaci rozhodnout. S pozdravem Květa Kudová, Občanská poradna o.s. společnou cestou