Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Podpora po ukončení rodičovské dovolené
Otázka
Dobrý den, jsem v současnosti na RD - končí v 7/2011. Zaměstnavatel v době mé rodičovské dovolené uzavřel pobočku v Brně - další má v Praze a okolí. Dočetla jsem se, že bych z tohoto důvodu měla nárok na 2 měsíce výp. lhůty + 3 měsíční odstupné. Vzhledem ke zdrav. potížím syna (nemůže zatím navštěvovat školku - zkouším si podat žádost o prodloužení rod. ze zdrav. důvodu) by mě zajímalo, z čeho se mi bude vypočítávat podpora v nezaměstnanosti - zda z doby mé rodičovské - 7600/měsíčně a nebo zda z výpovědní 2 měsíční doby.
Odpověď
Dobrý den,
na prvním místě musím upozornit, že dát Vám výpověď z důvodu zrušení části zaměstnavatele (pobočky ve které jste byla zaměstnána) je právo a nikoliv povinost zaměstnavatele. Zaměstnavatel se Vám může pokusit nabídnout přeložení do jiného než smluvně sjednaného místa výkonu práce (předpokládám, že jako místo výkonu práce máte stanovenu dotčenou pobočku), nabídnout Vám neplacené volno s tím, že plánuje pobočku opět otevřít atd. Je samozřejmě na Vás zda na případné návrhy tohoto typu přistoupíte či nikoli. Nemáte právo domáhat se toho, aby Vám zaměstnavatel dal výpověď, ale po skončení rodičovské dovolené můžete požadovat, aby Vám byla přidělována práce dle sjednané smlouvy a aby Vám byla vyplácena náhrada mzdy, pokud toho zaměstnavatel nebude schopen.
Je tudíž v zájmu zaměstnavatele, aby situaci řešil včas a dal Vám výpověď v takovém termínu, aby výpovědní lhůta uplynula před Vaším návratem z rodičovské dovolené. V takovémto případě Vám sice stále musí vyplatit odstupné, ale nemusí řešit zmiňovanou náhradu za to, že Vám v úseku mezi Vaším návratem z rodičovské dovolené a skončením pracovního poměru není schopen přidělovat sjednanou práci.
Dojde-li k této situaci a zaměstnavatel Vám například výpověď doručí v dubnu, uplyne dvouměsíční výpovědní doba (nepředpokládám, že byste si smluvně stanovili jinou výpovědní lhůtu) k 30.6.2011 a v červencovém výplatním termínu dostanete zmiňované odstupné (min. trojnásobek průměrného výdělku - opět může být v rámci smlouvy či kolektivní smlouvy zaručeno vyšší odstupné).
Nyní se dostáváme k tomu, z čeho se počítá podpora v nezaměstnanosti. Pro přiznání podpory je podstatné zkoumat, zda-li máte v době posledních 3 let alespoň 12 měsíců výdělečnou činností získané doby důchodového pojištění či případně alespoň tzv. náhradní doby zaměstnání. V dotazu neuvádíte, zda jste byla během posledních tří let výdělečně činná a zda šlo případně o činnost, která Vám založila potřebný rozsah doby důchodového pojištění. I když nebudete mít potřebnou dobu důchodového pojištění, získáte nárok na podporu v nezaměstnanosti na základě péče o dítě do 4 let věku (náhradní doba zaměstnání), nicméně v tomto případě bude úřad práce řešit, zda-li se jako "poslední zaměstnání" posoudí Vaše výdělečná činnost, nebo péče o dítě coby "náhradní doba". Zákon zde nedává přílíš mnoho výkladových vodítek, nicméně z pohledu praxe je jasné, že v případě, kdy Vaše zaměstnání skončí dříve než doba, kdy jste doma s dítětem, bude se jako "poslední zaměstnání" posuzovat péče o dítě (náhradní doba) což v praxi znamená, že se Vám podpora vypočítá pro tyto případy zvlášť stanoveným procentem z průměrné mzdy v národním hospodářství. To v roce 2011 znamená podporu v částce 3 499 Kč první dva měsíce, 2 799 Kč třetí a čtvrtý měsíc a 2 566 Kč pátý měsíc (osoby do 50 let mohou čerpat podporu po dobu pěti měsíců).
Pokud byste chtěla, aby se Vám podpora počítala "normálním způsobem" z předchozího výdělku, je nutné, aby Vaše výdělečná činnost skončila později než péče o dítě. Jinými slovy: pokud byste např. ukončila péči o dítě 11.7.2011, bylo by třeba, abyste se alespoň na 12.7.2011 vrátila do práce a následně 13.7.2011 šla na úřad práce s tím, že bezprostředně před registrací na úřadě práce jste nebyla doma s dítětem, ale vykonávala výdělečnou činnost. Zákon nikde nestanoví, na jakou dobu byste se měla vrátit, takže dle našeho výkladu by měl postačovat třeba i jen jeden den. Neuškodí se nicméně informovat na místním úřadu práce, jelikož výkladová praxe jednotlivých úřadů se někdy citelně liší. Na základě obdržené informace budete následně vědět, co musíte splnit, aby Vám úřad práce nedělal potíže, respektive budete moci dopředu počítat s tím, že se ke slušné podpoře máte šanci dostat, jen pokud prolomíte místní výkladovou praxi prostřednictvím odvolání.
V popsané situaci by pro Vás tudíž bylo výhodné, pokud by Vám buď zaměstnavatel "zapoměl" dát včas výpověď, takže by pracovní poměr skončil až po Vašem návratu z rodičovské dovolené, nebo pokud byste z důvodu zrušení části zaměstnavatele rozvázali pracovní poměr dohodou s tím, že by Vám zaměstnavatel vyšel vstříc v tom smyslu, že by Vám výše uvedeným způsobem nastavil datum skončení pracovního poměru tak, abyste nešla na úřad práce z domácnosti, ale ze zaměstnání.
Tímto se dostáváme k tomu, z jakého výdělku se bude počítat podpora, pokud půjde o případ, kdy se Vám bude počítat z výdělku a nikoliv z výše uvedených "fixních" částek odvozených z národního hospodářství.
Podpora v nezaměstnanosti se počítá z čistého průměrného výdělku zjišťovaného v posledním zaměstnání postupem daným zákoníkem práce. To znamená, že se vychází z příjmů z předchozího kalendářního čtvrtletí a to z příjmů získaných za práci a z odpracované doby a nikoliv ze sociálních dávek či náhrad a z doby, kdy jste pro překážky v práci práci nekonala (jinými slovy - z rodičovského příspěvku se podpora nikdy nepočítá). Pokud Váš pracovní poměr skončí během druhého kalendářního čtvrtletí 2011, bude se vycházet z prvního kalendářního čtvrtletí roku 2011, dojde-li ke skončení pracovního poměru během třetího čtvrtletí, bude se vycházet z druhého čtvrtletí atd. Dle popisu situace lze předpokládat, že tak či onak v dotčeném čtvrtletí nebudete mít odpracovanou dobu a tudíž se Vám průměrný výdělek určí jako tzv. pravděpodobný výdělek - jakého průměrného výdělku byste pravděpodobně dosáhla, pokud byste během dotčeného čtvrtletí řádně pracovala. Při odhadování se vychází z toho, jakých výdělků jste dosahovala v jiných obdobích či z toho, kolik si v daném období vydělali jiní zaměstnanci konající stejnou či obdobnou práci.
V případě potřeby svůj dotaz doplňte či upřesněte.
S pozdravem,
Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.