Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
důchod
Otázka
Jak a z čeho se vypočítává důchod? Děkuji za odpověď.
Odpověď
Dobrý den, odpovídám na Váš dotaz, ve kterém se zajímáte, z čeho se vypočítává starobní důchod. Výpočet a podmínky vzniku nároku (nejen) na starobní důchod upravuje zákon č. 155/1995 Sb. o důchodovém pojištění. Budu se snažit shrnout základní informace, které se vztahují k výpočtu a složení důchodu.
Pro výpočet důchodu je potřeba znát tzv. osobní vyměřovací základ. Ten (velmi jednoduše řečeno) tvoří měsíční průměr všech příjmů dosažených v rozhodném období od kterého se odečtou vyloučené doby (mezi které řadíme např. dobu pobírání dávek nemocenského pojištění, dobu, pobírání důchodu pro invaliditu třetího stupně apod.) Z takto upraveného vyměřovacího základu je vypočítána výše důchodu. Rozhodné období je v současnosti počítáno od roku 1986 až do současnosti.
Jednotlivé roční příjmy se násobí různými koeficienty, které se odvozují od průměru dosažených příjmů všech pojištěnců v jednotlivých letech. Koeficienty se každoročně mění v závislosti na vývoji růstu průměrné mzdy, jejich výši určuje Český statistický úřad. Např. pro rok 1986 je stanoven koeficient 8,3, kterým se násobí příjem, jež žadatel o důchod dosáhl v tomto roce. Cílem je „přepočítat“ tehdejší příjmy na současnou hodnotu, proto je také koeficient pro poslední rok (tj. rok který předchází roku, ve kterém je žádáno o důchod. Nyní tedy rok 2010) jedna celá.
Do důchodu se započítávají všechny příjmy, z nichž je odváděno pojistné na sociální zabezpečení. Nezapočítává se příjem z dohody o provedení práce, protože ta nezakládá účast na pojištění. Nezapočítávají se ani takové příjmy v rámci zaměstnání, ze kterých se neodvádí pojistné. Započítává se však náhrada mzdy po skončení pracovní neschopnosti náležející za pracovní úraz nebo nemoc z povolání, a to i přesto, že se z ní pojistné neplatí.
Starobní důchod se skládá ze dvou části – základní a procentní výměry. Základní výměra důchodu je jednotná pro všechny důchody a od 1. ledna 2011 činí 2.230,--Kč. Procentní výměra stanovuje individuálně procentní sazbou z výpočtového základu podle získané doby pojištění. Za každý rok důchodového pojištění (do doby než vznikne nárok na důchod) náleží 1,5 % výpočtového základu.
Poté, co již občanovi vznikne nárok na důchod, ale on o něj nepožádá, nebo požádá o jeho přiznání bez výplaty a bude pracovat dál, tak se mu za každých 90 kalendářních dnů výdělečné činnosti důchod navyšuje o 1,5 %.
Zde přikládám odkaz na důchodovou kalkulačku, prostřednictvím které je možné ORIENTAČNĚ zjistit výši důchodu. http://www.mpsv.cz/cs/2435
Další informace a odpovědi na časté dotazy, které jsou spojené s nárokem na důchod a jeho výpočtem můžete najít na http://www.cssz.cz/cz/informace/nejcastejsi-dotazy/nejcastejsi-dotazy-duchodove-pojisteni.htm Na stránkách ČSSZ je rovněž uvedeno číslo na informační linku důchodového pojištění http://www.cssz.cz/cz/novinky/
V případě potřeby se na nás můžete znovu obrátit.
S pozdravem
Petra Skuhrová
Občanská poradna o. s. Společnou cestou