RD a možnost přivýdělku a PPM

Dotaz ze dne 28. 4. 2011 23:52.

Otázka

Dobrý den, prosím o radu. Jsem nyní na RD, pobírám rod.příspěvek do 3 let věku dítěte, dcera narozena 31.3.2009. Současný zaměstnavatel mi nabízí od září 2011 možnost přivýdělku(formou částečného úvazku či brigádně). Plánujeme další dítě. Můj dotaz zní z čeho by se počítala PPM? Z přivýdělku nebo jako předchozí PPM? Jaký způsob přivýdělku je vhodný pro vyšší PPM? Další možnost je, že porod by byl až budou dceři 3 roky, nastoupila bych do práce a z čeho by se pak počítala PPM? Děkuji a s pozdravem

Odpověď

Dobrý den,

u nemocenského pojištění musíme řešit každou pojištěnou činnost samostatně. Teprve v průběhu výpočtu dávky se vyměřovací základy sčítají a ve výsledku se poskytne jedna jediná dávka. Vzhledem k tomu, že ke krácení dochází až po sečtení základů, nejde ve výsledku o dávku, jejíž výše odpovídá součtu dávek, které by byly vyplaceny, pokud by bylo konáno jen jedno nebo jen druhé zaměstnání, ale o dávku odpovídající situaci, kdyby šlo o jedno zaměstnání s příjmem odpovídajícím součtu příjmů z jednotlivých pojištěných činností.

Zastavme se však u první věty. Psal jsem, že se u každé pojištěné činnosti musí situace zkoumat odděleně, takže v případě souběhu několika pojištěných činností se vyžaduje, aby u každé činnosti byly splněny podmínky pro přiznání PPM samostatně. Zejména tak musí ke dni nástupu (ten si lze zvolit mezi počátkem osmého a šestého týdne před očekávaným termínem porodu):

1) trvat účast na nemocenském pojištění, nebo běžet ochranná lhůta po skončení takovéhoto pojištění,

2) být splněna podmínka, aby za poslední dva roky byla dána účast na nemocenském pojištění v rozsahu minimálně 270 dní.

Půjde-li o situaci, kdy budete nastupovat na PPM v době, kdy Vám bude běžet jak pojištění z původního zaměstnání (v tomto případě není podstatné, že se čerpání rodičovské dovolené považuje za přerušení pojištění) tak z nového přivýdělku, budete mít splněnu první podmínku, ale splnění druhé podmínky je závislé na tom, kdy dojde k nástupu na druhou PPM a kolik doby pojištění stihnete mezitím v rámci "přivýdělku" získat. Pokud bych měl uvažovat o tom, že k nástupu na PPM dojde do 31.3.2012, nebudete mít z činnosti zahájené 1.9.2011 dostatečnou dobu pojištění. Pro úplnost dodávám, že pro splnění podmínky 270 dní lze započítávat předchozí skončené doby pojištění (v rámci předmětných dvou let), ale nepředpokládám, že byste zde měla jinou započitatelnou dobu nemocenského pojištění (stejnou dobu nelze započítat dvakrát).

Nemocenské pojištění vzniká u pracovního poměru nebo dohody o pracovní činnosti, má-li trvat nebo trvala-li alespoň 15 dní a výdělek byl sjednán či fakticky činní alespoň 2000 Kč měsíčně. U dohody o provedení práce nevznikne nemocenské pojištění nikdy. Nevznikne-li účast na nemocenském pojištění, tak samozřejmě není možné o zohlednění výdělku vůbec uvažovat. Dojde-li ke splnění podmínek pro přiznání dávek jak z Vašeho původního pracovního poměru tak z přivýdělku, není pro výši výsledné dávky podstatné, zda byl dotčený obnos vydělán ve formě pracovního poměru či dohody o pracovní činnosti.

V této fázi je vhodné upozornit, že jednou z podmínek pro to, aby mohla být přiznána dávka z obou zaměstnání, je také to, aby k nástupu na PPM nedošlo v době, kdy trvá další zaměstnání, které bylo sjednáno na dobu volna v "hlavním" zaměstnání. V takovém případě by totiž PPM nenáležela z "hlavního" zaměstnání, ale pouze z aktuálního "dalšího" zaměstnání. Stručně řečeno - sjednáte-li si další pracovní poměr či dohodu o pracovní činnosti, je třeba buď ohlídat, aby nebyly sjednány na dobu volna v "hlavním" zaměstnání, nebo to, abyste tuto další činnost ukončila dřív, než dojde k nástupu na PPM.

Z jakého období se dávka počítá? U Vašeho stávajícího pracovního poměru není problém vyjít ze základní zásady, že rozhodným obdobím je období 12 měsíců předcházejících měsíci, ve kterém došlo k nástupu na PPM. Pro výpočet dávky je nezbytné, abyste v tomto období měla jak započitatelný příjem (z dotčeného zaměstnání) tak tzv. nevyloučené dny. Pokud k nástupu na PPM dojde až poté, co se vzhledem ke skončení rodičovské dovolené vrátíte do zaměstnání, může se Vám počítat dávka z tohoto období. Dojde-li však k nástupu za trvání rodičovské dovolené, nemůžeme předchozích 12 měsíců použít a musíme se začít vracet v čase, aby se našel nejbližší předchozí kalendářní rok, ve kterém máte započitatelný příjem a alespoň 30 nevyloučených dnů (stručně řečeno se dostaneme do doby před Vaším nástupem na mateřskou dovolenou, jelikož od té doby jste neměla ze zaměstnání započitatelný příjem). Zákon zde řeší i to, abyste nemusela mít obavu vrátit se do zaměstnání z toho důvodu, že si výdělkem po rodičovské dovolené "pokazíte" vyměřovací základ. Dochází-li k nástupu na PPM za trvání stejného zaměstnání a do čtyř let věku předchozího dítěte, srovnává se výše uvedeným způsobem zjištěný vyměřovací základ se základem, který se použil pro další výpočet dávky u předchozího dítěte a následně se použije varianta pro pojištěnku příznivější.

Bude-li se dávka uznávat i z přivýdělku, nebude zřejmě vzhledem k délce trvání této činnosti možné zjišťovat příjem za celých 12 kalendářních měsíců, takže se rozhodné období nastaví od začátku této činnosti do konce měsíce předcházejího měsíci, ve kterém došlo k nástupu na PPM.

Na závěr si dovolím dodat, že něco zcela jiného by bylo, pokud by nešlo o sjednání dalšího zaměstnání, ale o předčasný návrat do zaměstnání na zkrácený úvazek. V tomto případě je jasné, že nemůže řešit jiné nemocenské pojištění než pojištění z této činnosti a je třeba upozornit spíše na to, abyste si pohlídala, že zkrácení pracovního úvazku bude časově omezeno. V opačném případě se můžete jednoho dne dostat do situace, že Vám zaměstnavatel odmítne přistoupit na prodloužení pracovního úvazku na původního délku.

V případě potřeby svůj dotaz upřesněte či doplňte.

S pozdravem,

Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.

Souhlasím se vším