kolik si mohu přivydělat na mateřské dovolené

Dotaz ze dne 7. 7. 2011 22:06.

Otázka

Dobrý den chci se zeptat kolik si mohu přivydělat měsíčne na mateřské dovolené.Jakým způsobem provést smlouvu o provedení práce abych nemusela platit zdravotní a sociální pojištěni. A zda se tento výdělek musí zdanit. Dekuji

Odpověď

Dobrý den,

nejprve je dobré si ujasnit, zda máte na mysli mateřskou dovolenou nebo rodičovskou dovolenou. Mateřskou dovolenou čerpá zaměstnankyně v období 28 týdnů, z toho 6 - 8 týdnů před plánovaným termínem porodu, zbytek po něm.

Na mateřskou dovolenou obvykle navazuje čerpání rodičovské dovolené, přičemž se rodičovská dovolená poskytuje v rozsahu, o jaký požádáte, ne však déle než do doby, kdy dítě dosáhne 3 let věku.

V případě mateřské dovolené, existují dvě základní omezení ve Vaší pracovní činnosti 1.) Zdravotní omezení – ženě nesmí být 6 týdnů před porodem a 6 týdnů po porodu přidělována práce. 2. ) Existuje omezení dle kterého není možné pobírat peněžitou pomoc v mateřství (lidově nazývanou „mateřská“) a zároveň být výdělečně činná v zaměstnání, ze kterého plyne pojištění, z něhož je dávka vyplácena. Nicméně dohodu o provedení práce byste u stávajícího zaměstnavatele uzavřít mohla, pokud byste splnila níže popsané podmínky.

Pokud již čerpáte rodičovskou dovolenou, tak patrně pobíráte rodičovský příspěvek, u kterého se výše případného příjmu nesleduje. Zároveň je však povinností rodiče, který tuto dávku pobírá, aby zajistil péči o dítě v době, kdy on bude pracovat, jinou zletilou osobou (respektive pobyt v mateřské školce či obdobném zařízení je přípustný pouze v zákonem stanovených mezích).

Také zde již nejsou žádná omezení vyplývající ze zdravotního stavu nebo z výdělečné činnosti ve stávajícím zaměstnání, které by se vztahovaly k nároku na dávku.

Je však potřeba rozlišit, zda si budete přivydělávat na základě dohody o provedení práce u stávajícího zaměstnavatele nebo u jiného. Pokud by se jednalo o první variantu, můžete se zaměstnavatelem uzavřít dohodu o provedení práce, na jejímž základě budete vykonávat jiný druh práce než ten, který máte uvedený ve Vaší pracovní smlouvě. (Pokud byste chtěla vykonávat stejnou práci, musela byste ukončit rodičovskou dovolenou a vrátit se do původního pracovního poměru a dle potřeby se domluvit na dočasném zkrácení pracovní doby.)

V případě že byste začala pracovat u jiného zaměstnavatele, je potřeba si „ohlídat“, zda druhý zaměstnavatel má stejný předmět činnosti jako ten stávající. Jestliže by tomu tak bylo, je potřeba získat písemný souhlas současného zaměstnavatele. V opačném případě byste se vystavila riziku případné náhrady škody a/nebo rozvázání pracovního poměru.

Ještě se zastavím u Vámi zmiňované smlouvy o provedení práce. Zde vycházím z předpokladu, že máte na mysli dohodu o provedení práce.

Ta může být mezi stejnými účastníky sjednána v rozsahu 150 hodin v kalendářním roce. Od ledna tohoto roku musí mít dohoda o provedení práce písemnou formu, jinak je neplatná. Z odměny vyplácené na základě dohody o provedení práce se odvádí pouze daň, nikoliv zdravotní a sociální pojištění. Odměna z dohody za jednu hodinu práce nesmí být nižší než minimální hodinová mzda, která je v současnosti 48,10 Kč/hod. V zásadě lze říci, že se jedná o "nejvolnější" formu upravující vztah mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem. Pokud byste čerpala rodičovskou dovolenou, pobírala rodičovský příspěvek a zároveň si přivydělala na základě dohody o provedení práce, bylo by za Vás hrazeno zdravotní pojištění státem (z titulu příjemce rodičovského příspěvku a také osoby pečující celodenně a řádně alespoň o jedno dítě do sedmi let věku byste byla „státním“ pojištěncem), zároveň by Vám byla ze zákona doba péče o dítě do 4 let věku brána jako náhradní doba důchodového pojištění a v neposlední řadě by Vám tato doba byla započítána do doby nemocenského pojištění (případný zápočet by Vám vznikl na základě Vašeho stávajícího pracovního poměru).

Kromě dohody o provedení práce, lze uzavřít také dohodu o pracovní činnosti. Zmiňuji ji především proto, že se tyto dvě dohody často zaměňují. V dohodě o pracovní činnosti, která musí mít pod sankcí neplatnosti písemnou formu, je třeba sjednat druh příslušné práce, rozsah pracovní doby (maximálně 20 hodin týdně), dobu, na kterou se uzavírá a odměnu. Také v tomto případě nesmí být výše sjednané odměny nižší než minimální mzda odpovídající rozsahu pracovní doby. Na rozdíl od dohody o provedení práce se z odměny odvádí nejen daň, ale také zdravotní pojištění a sociální pojištění (včetně nemocenského), pokud výdělek dosahuje alespoň 2 000 Kč. Práce na základě dohody o pracovní činnosti se již přibližuje pracovnímu poměru, proto se také při jejím ukončení vystavuje zaměstnanci zápočtový list.

Zároveň se však na oba typy dohod nevztahuje např. ustanovení o nároku na odstupné, pracovní dobu a dobu odpočinku, skončení pracovního poměru či nároku na dovolenou (lze ho sjednat, nicméně ze zákona nevyplývá).

V případě dalších či doplňujících dotazů se na nás můžete znovu obrátit.

S pozdravem

Petra Skuhrová

Občanská poradna o. s. Společnou cestou

Souhlasím se vším