z čeho se počítá nemcenská

Dotaz ze dne 2. 9. 2011 12:49.

Otázka

dobrý den,3 roky jsem byla na MD,pak jsem si musela vzít 2 měsíce neplacené volno,z důvodu péče o dítě,ted mám nastoupit zpět do zaměsnání kde jsem pracovala před MD,ale jsem opět těhotná a chtěla bych jít na neschopenku,ale zajímalo by mě kolik musím odpracovat,jestli měsíc či 3 měsíce,abych měla trošku slušnou nemocenskou,nebo z čeho se to počítá.Předem děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

z hlediska nemocenské jde potenciálně opravdu o dosti nepříjemnou situaci.

Podle ustanovení § 18 odst. 3 zákona č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění je rozhodným obdobím pro výpočet nemocenské období 12 kalendářních měsíců před kalendářním měsícem, ve kterém vznikla sociální událost, pokud se dále nestanoví jinak.

To znamená, že pokud byste nastoupila do pracovní neschopnosti v měsíci září 2011, počítala by se Vám při "základním" postupu dávka z období září 2010 až srpen 2011.

Zákon však obsahuje řadu výjimek, kdy se počítá dávka z jiného období. Zejména jde o to (ust. § 18 odst. 6 citovaného zákona), že zmíněných 12 měsíců nelze použít pro výpočet dávky, pokud v tomto období nemá zaměstnanec vyměřovací základ (nezískal započitatelný příjem) nebo jsou-li v tomto období pouze vyloučené dny.

Bližší vysvětlení si zaslouží pojem "vyloučené dny". Jde o to, že by dávka měla vycházet z toho, jaký příjem by zaměstnanec v průměru dosahoval, pokud by pracoval. K získání takovéhoto průměru je třeba vyloučit z posuzování období typu dočasné pracovní neschopnosti, jelikož by nám následně průměr nevypovídal o tom, kolik by si zaměstnanec vydělal prací, ale o tom, kolik by si zaměstnanec vydělal a dostal na dávkách, pokud by pracoval a byl nemocný ve stejném rozsahu jako v rozhodném období. Obecně vzato tak mají lidé díky vyloučení některých dob vyšší průměry a tudíž i vyšší výsledné dávky.

Pozor je však třeba dát na to, že vyloučenou dobou není podle relativně nové právní úpravy neplacené volno, na které není právní nárok! V praxi by to znamenalo, že pokud byste např. měla 8 měsíců vyloučené doby (rodičovská dovolená), 2 měsíce nenárokového neplaceného volna (nevyloučená doba) a 2 měsíce jste pracovala (nevyloučená doba), dělil by se Vám výdělek za dva měsíce čtyřmi měsíci, což by samozřejmě vedlo k nižší výsledné dávce.

V zásadě tak máte dvě cesty:

1) pracovat co nejdéle, aby se období 2 měsíců neplaceného volna rozložilo na co nejdelší období, kdy jste již byla výdělečně činná (respektive jste si stihla vydělat co nejvyšší částku, aby pokles průměru v důsledku navýšení rozhodného počtu dnů o dva měsíce, během kterých jste nezískala žádný započitatelný příjem, nebyl tak výrazný).

2) nezačít pracovat vůbec (pokud bude důvod, abyste místo nástupu do práce nastoupila rovnou na nemocenskou), popřípadě pracovat jen v měsíci, ve kterém nastoupíte na nemocenkou (nezapočítává se, nejde-li o situaci, kdy v tomto měsíci vznikl pracovní poměr). U této varianty narazíme na již výše citované ustanovení § 18 odst. 6, podle kterého lze období předchozích 12 měsíců použít, pokud zde je započitatelný příjem a není zde jen vyloučená doba. Druhou část podmínky sice nesplníte, jelikož zde jsou dva započitatelné měsíce (neplacené volno), ale můžete splnit podmínku, že v období předchozí 12 měsíců nemáte žádný započitatelný příjem (volno bylo neplacené a během rodičovské dovolené jste jak předpokládám pobírala jen rodičovský příspěvek).

V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.

S pozdravem,

Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.

Souhlasím se vším