Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
přivýdělek na RD
Otázka
Dobrý den, ráda bych se zeptala na možnost přivýdělku na RD.Jedno dítě má 4 roky, druhé dítě má 1,5roku - na něj dostávám rodič.příspěvek 7600kč, 3-letá varianta. Jinak jiné příspěvky nepobíráme. Chtěla bych si přivydělávat jako finanční poradce. Je omezený výdělek a nějaká ohlašovací povinnost, případně daň.přiznání? Nepřišla bych v tomto případě o rodičovský příspěvek? Děkuji.
Odpověď
Dobrý den,
z hlediska pobírání rodičovského příspěvku se zkoumá, jakou péči má zajištěné dotčené dítě a nikoliv to, zda si rodič přivydělává. Jinak řečeno: pokud dítěti zajistíte řádnou osobní péči sama, prostřednictvím jiné zletilé osoby, či respektive pobyt dítěte v zařízení kolektivní péče (jesle, MŠ a podobně) nepřesáhne zákonem stanovené limity, můžete být výdělečně činná dle libosti.
Pobírání rodičovského příspěvku Vás na druhé straně obecně neosvobozuje od ostatních povinností (existují však určité úlevy - např. samostatná výdělečná činnost může být posuzována jako vedlejší).
Trvá-li Váš původní pracovní poměr, musíte si hlídat, abyste neporušila případnou konkurenční doložku a obecně platí, že nesmíte pracovat (na jakékoliv pozici) pro jiného zaměstnavatele se stejným předmětem činnosti, jaký má Váš stávající zaměstnavatel, pokud k tomu nezískáte od zaměstnavatele písemný souhlas. Stejné omezení platí v případě, pokud byste sama chtěla podnikat v dotčeném oboru.
Plánujete-li uvedenou činnost vykonávat jako OSVČ, musíte počítat s tím, že zde nemáte "administrativní servis" od zaměstnavatele a tudíž si plnění veškerých poviností vůči zdravotní pojišťovně, správě sociálního zabezpečení, finančnímu úřadu, živnostenskému odboru a případným dalším institucím musíte ohlídat sama. Nemáte-li s tímto zkušenosti, doporučoval bych Vám absolvovat některý z kurzů o základech podnikání, či si nastudovat příslušnou literaturu. Základní orientaci můžete získat i přes internet, např. na stránkách http://www.jakpodnikat.cz/.
S pozdravem,
Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.