Výživné, prezenční studium a práce

Dotaz ze dne 18. 10. 2012 11:43.

Otázka

Dobrý den, jsem studentem vysoké školy (prezenční studium). Do školy již nemusím chodit, pouze píši závěrečnou práci (státnice budu mít až v červnu). Od ledna příštího roku budu pracovat na plný úvazek. Chtěl bych vědět, zda o alimenty příjdu nebo je otec musí platit dál? Mám povinnost otci říkat o tom, že jsem začal pracovat? Druhá otázka se týká OSVČ. Mám živnost, pokud nastoupím do práce, musím začít platit zálohy na zdravotní pojištění případně sociální? Nebo to zůstává jako dosud, tedy zaplatím jen pár korun z vydělané částky zdravotního a sociální vůbec? Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

vyživovací povinnost rodičů k dětem trvá do doby, dokud se nejsou schopny samy živit. Proto jakmile dokončíte studium (zpravidla se uznává jedno vysokoškolské vzdělání) nebo jakmile začnete pracovat a dostatečně vydělávat si na svou výživu sám, vyživovací povinnost rodičů k dětem končí. V dotaze píšete, že od ledna začnete pracovat na plný úvazek. Tuto skutečnost byste měl svému otci oznámit. Pokud tak neučiníte, může otec po Vás požadovat vrácení zaplaceného výživného, jestliže vyživovací povinnost skončila.

Zdravotní pojištění máte povinnost platit jak z pracovního poměru, tak ze samostatné výdělečné činnosti. Otázkou však je, v jaké výši. To bude záležet na Vašem příjmu ze zaměstnání a z příjmů ze samostatné výdělečné činnosti. Budete-li např. ze zaměstnání platit pojistné alespoň z minimálního vyměřovacího základu, pak v případě nulových příjmů ze samostatné výdělečné činnosti bude pojistné nulové. Až nastoupíte do zaměstnání, doporučuji zajít na Vaši příslušnou zdravotní pojišťovnu a informovat se o nutnosti platit zálohy jako OSVČ.

Pro účely sociálního pojištění bude vaše samostatná výdělečná činnost považována za "vedlejší samostatnou výdělečnou činnost". V takovém případě budete povinen platit pojistné v případě, že Váš daňový základ v roce 2011 činil alespoň 59 374 Kč nebo pokud se dobrovolně přihlásíte k účasti na sociálním pojištění.

Jak vidíte z výše uvedeného, pokud doložíte, že po skončení studia je SVČ vedlejší výdělečnou činností vedle Vašeho zaměstnání, tak půjde v zásadě o stejnou situaci jako nyní, kdy máte SVČ jako vedlejší výdělečnou činnost ke studiu.

S přátelským pozdravem

Kateřina Čočková

za Občanskou poradnu o. s. Společnou cestou

Souhlasím se vším