srášky ze mzdy

Dotaz ze dne 2. 11. 2013 18:38.

Otázka

Dobrý den, když mám exekuci, tak se strhávají peníze z platu. Je to stejný, když mám smlouvu DOHODU O PROVEDENÍ PRÁCE nebo smlouvu DOHODA O PORACOVNÍ ČINOSTI a pracuji v té společnosti dlouhodobě, také mi můžou strhávat peníze z platu co mi chodí na účet? Mám problém stím, že mi nestačí peníze na bydlení a nemluvě na stravu a dopravu. A to bydlím jako podnájemník.

Děkuji a přeji hezký den

Odpověď

Dobrý den,

exekuční postih odměny z dohody o pracovní činnosti a odměny z dohody o provedení práce není stejný. Odměna z dohody o pracovní činnosti (dále jen DPČ) může být postižena exekucí formou "srážek ze mzdy", stejně jako mzda nebo plat z pracovního poměru, opakované dávky státní sociální podpory, taktéž nemocenské, starobní a invalidní důchod, podpora v nezaměstnanosti apod.

Na rozdíl od těchto příjmů může být odměna z dohody o provedení práce (dále DPP) postižena exekucí formou přikázáním pohledávky, stejně jako postižení bankovního účtu, stavebního spoření apod.

Rozdíl mezi těmito dvěma formami exekuce - srážky ze mzdy (DPČ) a přikázáním pohledávky (DPP) - je pro dlužníka především v tom, že při srážkách ze mzdy musí dlužníkovi zbýt nezabavitelná částka, kdežto při exekuci přikázáním pohledávky je zabavena částka odpovídající dluhu, tedy i celá, bez ponechání částky na živobytí.

Pokud máte příjem z dohody o provedení práce a exekutor jej postihuje formou přikázáním pohledávky, bylo by možné/vhodné dohodnout se se zaměstnavatelem, aby výkon této činnosti byl prováděn na základě dohody o pracovní činnosti nebo v rámci pracovního poměru, kdy by se srážky řídily stejnými pravidly jako srážky ze mzdy a zůstávalo by Vám z tohoto příjmu alespoň nezabavitelné minimum.

Pokud Vám příjem z pracovního poměru, DPČ nebo DPP chodí na bankovní účet, exekutor může tyto finanční prostředky postihnout ještě navíc samostatnou exekucí přikázáním pohledávky z účtu. Lze se tomuto bránit tím, že se dlužník dohodne se zaměstnavatelem na vyplácení mzdy nebo odměn v hotovosti nebo na účet jiné osoby (která je důvěryhodná a u níž nehrozí rovněž exekuce).

Ve svém dotaze uvádíte, že Vám nestačí finanční prostředky na bydlení, stravu a dopravu. Doporučovala bych zvážit nalezení levnějšího bydlení nebo bydlení na základě nájemního poměru (nikoli podnájemního), neboť v takovém případě by bylo možné za splnění podmínek žádat o příspěvek na bydlení. Příspěvek na bydlení nelze exekučně postihnout, vyplácí se jednotlivcům nebo rodinám s nízkými příjmy, kteří mají zaplacené nájemné a služby s tím spojené - více informací lze najít na http://portal.mpsv.cz/soc/ssp/obcane/prisp_na_bydleni a kalkulačku pro orientační výpočet nároku na příspěvek http://www.vyplata.cz/vypocty/vypocet-vyse-prispevku-na-bydleni.php?stayform=true .

V případě dalšího dotazu nebo potřeby doplňujících informací je možné se na nás znovu obrátit.

S přáním hezkého dne

Kateřina Čočková

za Občanskou poradnu o. s. Společnou cestou

Souhlasím se vším