Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Hypotecni uver (zfalsovani podpisu)
Otázka
Dobry den, mam takovy problem,zadali jsme u Ceskomoravske stavebni sporytelny o hypoteku prez hypotecniho poradce.Hypotecni poradce doposud tvrdil ze je to schvalene jen zaplatit poplatek a budou se vyhotovovat smlouvy.Predevcirem prisel dopys od Ceskomoravske stavebni sporytelny ze hypoteka byla zamitnuta.Tak sme mu volali a tvrdil nam ze je to jen pozastavene,ale den na to nam volali z jine banky (Ceske sporitelny) ze si u nich zadame hypotecni uver tak sme koukali jako blazni protoze sme o nicem nevedeli.Pani na pobocce se to nastesti nezdalo a zavolala nam,tim sme zjistili ze hypotecni poradce zfalsoval podpis muj a me pritelkyne a pouzil podklady a rovnez podepsal ktere byli pouzity k Ceskomoravske stavebni sporytelne.Prosim o rady jak postupovat dal.
Odpověď
Dobrý den,
pokud stále máte zájem o poskytnutí hypotéky od Českomoravské stavební spořitelny, můžete se zkusit dopisem či při osobní návštěvě dotázat, z jakého důvodu byla žádost o hypotéku zamítnuta a co by se případně mělo změnit, abyste měli na její schválení šanci (např. zajištění ručitelem, doplnění dokumentace k nemovitosti, která měla být zastavena atd. podle toho, v čem podle spořitelny byl "kámen úrazu"). Případné zjištěné informace by Vám pravděpodobně mohli pomoci i z hlediska budoucího jednání s jinými peněžními ústavy.
Ohledně České spořitelny neuvádíte, jestli jste již učinili nějaké kroky ohledně skutečnosti, že došlo k zfalšování podpisů a jak Česká spořitelna reagovala. Obecně lze doporučit písemně informovat Českou spořitelnu, že jste se na základě zmiňovaného telefonátu dozvěděli, že "neznámý pachatel" zneužil Vaše osobní údaje k podání žádosti o úvěr, který opatřil zfalšovanými podpisy. Preferujete-li osobní jednání, můžete si sjednat osobní návštěvu za účelem řešení této záležitosti, ale pokud se z tohoto jednání nebude vyhotovovat zápis, doporučovali bychom i v takovémto případě si zajistit písemný doklad, že jste spořitelnu upozornili na skutečnost, že jste žádnou žádost nepodávali a že se nejedná o Vaše podpisy.
Bude-li spořitelně zřejmé, že skutečně nejde o Vaše podpisy (výpověď pracovnice, že jednala s jinou osobou, zjevně odlišný podpis), lze předpokládat, že Česká spořitelna obratem proces zkoumání žádosti o úvěr ukončí a nebude po Vás požadovat žádné sankce či náhrady škody, pokud nějaká vznikla (za případnou škodu odpovídá "neznámý pachatel").
Pokud by Vám nevěřila a chtěla proti Vám dovozovat z podání žádosti o úvěr nějaké negativní následky, nezbylo by než se v konečné fázi bránit prostřednictvím písmo-znaleckého přezkoumání pravosti podpisů.
Bez dalších informací je těžké odhadovat, co dotčenou žádostí kdo sledoval, nicméně v principu nemůžete nic zkazit, pokud pro padělanou žádost o úvěr podáte trestní oznámení "na neznámého pachatele pro podezření z pokusu podvodu" (nemáte-li důkaz, že je padělatelem dotčený poradce, přímo ho neoznačujte a nechte na Policii, zda na základě Vámi sdělených informací dojde k tomu, že ho označí za podezřelého či nikoliv).
V první fázi by zřejmě bylo vhodnější v první fázi postupovat tímto způsobem a nechat na Polici, aby např. řádně zajistila důkazy svědčící o tom, kdo dotčenou listinu padělal, než se snažit např. podle fotografie zjistit, že v dotčené bance za Vás jednal dotčený poradce - takovýmto činem byste totiž mohli zničit důkazní hodnotu následně prováděné rekognice.
S pozdravem,
Ondřej Načeradský a Kateřina Čočková,
za Občanskou poradnu o. s. Společnou cestou