Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
kontrola výpočtu renty
Otázka
Manželka pobírá ČID.2 stupně nemoci z povolání ve výši 6313 Kč.K tomu pobírá rentu měsíčně 542 Kč.Výpočet byl v roce 2009 z 13602 Kč.hrubého výdělku 2053 Kč.po nařízení vlády v roce 2013 klesla na 542 Kč.při současném fiktivním výdělku 14487 Kč.Myslíte že nemá nárok na vyšší rentu?Je možné že je špatně spočtena kde si ji mohu vypočítat v případě odchylky se mám obrátit na pojištovnu nebo nějakého znalce v oboru?Její zaměstnavatel nemá lidské chování vše probíhalo soudní cestou prosím o radu či zkušenost .
Odpověď
Dobrý den,
výpočet "renty" či přesněji řečeno náhrady za ztrátu na výdělku po skončení pracovní neschopnosti vychází z průměrného výdělku dosahovaného před vznikem škody. Nevím, jestli Vámi uváděná částka 13 602 Kč je právě původním průměrným výdělkem, nebo již hodnotou po valorizaci, ale tak či onak budeme z tohoto čísla vycházet.
Jelikož se vyvíjí hladiny cen i mezd, není možné vycházet "na věčné časy" z výše mzdy, kterou měl poškozený před vznikem škody, představme si, že by se např. v současnosti někomu vyplácela renta podle jeho výdělku v osmdesátých letech minulého století - náhrada by již absolutně neodpovídala tomu, kolik by dotčený dostával na mzdě, pokud by stále pracoval a mzda se mu průběžně zvyšovala. Vzhledem k ekonomickému vývoji nutná valorizace probíhá formou vyhlášek, které stanoví o kolik procent se má navýšit průměrný výdělek rozhodný pro výpočet náhrady.
Pokud částka 13 602 Kč je částka používaná během roku 2009 (tedy po případné valorizaci k 1.1.2009), tak následující roky proběhly takto:
1.1.2010: valorizace neproběhla
1.1.2011: + 3,9 % (13 602 -> 14 132)
1.1.2012: + 1,6 % (14 133 -> 14 358)
1.1.2013: + 0,9 % (14 358 -> 14 487)
1.1.2014: + 0,4 % (14 487 -> 14 544)
1.1.2015: + 1,6 % (14 544 -> 14 776)
Skutečně se tak dostáváme v roce 2013 k Vámi uváděnému "fiktivnímu výdělku" 14 487 Kč. Podotýkám, že nejde o fiktivní výdělek, ale valorizaci příjmu, který manželka dříve pobírala.
Výpočet samotné náhrady pak probíhá tak, že od valorizovaného výdělku odečteme případný invalidní důchod (pokud je vyplácen ze stejného důvodu) a aktuálně dosahovaný příjem (případně příjem, kterého by manželka "měla" dosahovat).
Pokud bych předpokládal, že Vámi zmiňovaný důchod 6 313 Kč (předpokládám, že je pobíraný pro předmětnou nemoc z povolání) a renta 542 Kč se vztahují k roku 2013, měl by výpočet být takovýto:
14 487 Kč - 6 313 Kč - X Kč = 542 Kč
Kde X představuje dosahovaný výdělek, či výdělek, kterého by manželka teoreticky měla dosahovat.
Aby výpočet vycházel správně, bylo by ve Výše uvedeném případě třeba, aby příjem manželky byl 7 632 Kč.
Jak možná z výše uvedených řádků již tušíte, kámen úrazu může spočívat v tom, že ve vzorci výpočtu se vždy nepoužije hodnota, kterou si Vaše manželka vydělá, ale to, co by si teoreticky měla vydělat - náhrada totiž má kompenzovat sníženou možnost výdělku, která není plně kompenzována důchodem, pokud by si manželka vydělala dostatečně vysokou částku, může být renta klidně nulová - z pohledu konstrukce renty jí příjem v důsledku nemoci z povolání neušel, jelikož ve výsledku má stejný příjem (po započtení důchodu) jako kdyby k propuknutí nemoci nedošlo a manželka dál pracovala v původním zaměstnání. Častý "kámen úrazu" představuje nezaměstnanost - nejen, že v některých případech může dojít ke sporu, kdy pojišťovna nechce vyplácet rentu s argumentem, že pracovní poměr byl např. rozvázán pro nadbytečnost a tudíž by zaměstnanec stejně o příjem přišel, ale především renta neslouží k tomu, aby kompenzovala skutečnost, že je člověk bez práce, ale pouze snížení schopnosti si vydělat (nekompenzované důchodem). Pokud zaměstnanec jde po skončení neschopnosti rovnou na úřad práce, započítává se mu pro účely renty fiktivní příjem ve výši minimální mzdy a pokud v mezidobí byl převeden na jinou vhodnou práci vychází se z výdělku, kterého byl schopen v jiné práci dosahovat.
Na základě poskytnutých údajů nejsem schopen blíže zkontrolovat, zda-li dle všeho dochází u Vaší manželky ke správnému výpočtu, ale snad se mi výše podařilo Vám trochu objasnit, jak se "renta" počítá. Samozřejmě můžete dle potřeby svůj dotaz doplnit a upřesnit popis situace.
S pozdravem,
Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.