výpověď dohodou nebo z vážných důvodů

Dotaz ze dne 25. 7. 2017 10:33.

Otázka

Dobrý den,mám dceru ,která žije v zahraničí,má dva syny rok a tři roky a bude se do Čech stěhovat z důvodu autismu staršího syna.Její manžel pracuje a bude nadále pracovat v zahraničí.Dcera dostane v místě mého bydliště asistenta do školky,kam můj vnuk v říjnu nastoupí.Dcera sama nezvládne péči o její sny a proto jsem se rozhodla odejtí nedjříve na podporu a pak do předčasného důchodu.Chci se zeptat,jestli mám ukončit zaměstnní dohodou nebo jestli bych měla nárok odejít z vážných důvodů a tím si zajistit vyšší podporu v nezaměstnanosti.Předem moc děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

ukončit pracovní poměr lze dohodou nebo výpovědí, případně okamžitým zrušením. Zaměstnanec může dát výpověď z jakéhokoli důvodu nebo i bez uvedení důvodů, taktéž dohoda o skončení pracovního poměru může a nemusí být zdůvodněna. Důvod má však význam pro nároky vůči úřadu práce. Zákon o zaměstnanosti stanovuje, že "v případě, že uchazeč o zaměstnání před zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání bez vážného důvodu ukončil poslední zaměstnání sám nebo dohodou se zaměstnavatelem, činí procentní sazba podpory v nezaměstnanosti 45 % průměrného měsíčního čistého výdělku nebo vyměřovacího základu."

Zákon o zaměstnanosti dále stanovuje, že těmito vážnými důvody jsou:

1. nezbytná osobní péče o dítě ve věku do 4 let,

2. nezbytné osobní péče o fyzickou osobu, která se podle zvláštního právního předpisu považuje za osobu závislou na pomoci jiné fyzické osoby ve stupni II (středně těžká závislost), ve stupni III (těžká závislost) nebo ve stupni IV (úplná závislost)3a), pokud s uchazečem o zaměstnání trvale žije a společně uhrazují náklady na své potřeby; tyto podmínky se nevyžadují, jde-li o osobu, která se pro účely důchodového pojištění považuje za osobu blízkou,

3. docházka dítěte do předškolního zařízení a povinná školní docházka dítěte,

4. místo výkonu nebo povaha zaměstnání druhého manžela nebo registrovaného partnera,

5. okamžité zrušení pracovního poměru zaměstnancem podle § 56 zákoníku práce,

6. zdravotní důvody, které podle lékařského posudku brání vykonávat zaměstnání nebo plnit povinnost součinnosti s Úřadem práce - krajskou pobočkou Úřadu práce a pobočkou Úřadu práce pro hlavní město Prahu (dále jen „krajská pobočka Úřadu práce“) při zprostředkování zaměstnání, nebo

7. jiné vážné osobní důvody, například etické, mravní či náboženské, nebo důvody hodné zvláštního zřetele.

Je tedy otázkou, jestli by Váš důvod pro ukončení zaměstnání spadal pod výše uvedené. Dovolíme si dále spekulovat, že úřad by mohl brát v úvahu to, jestli dcera pracuje nebo se i sama o děti stará celodenně, resp. jestli může čerpat a čerpá jiné služby, příp. dávky určené pro řešení této životní situace, a tedy, jestli je Vaše pomoc nezbytná.

Je také potřeba, abyste úřadu práce byla schopna své důvody doložit. Samozřejmě pokud budete v evidenci úřadu práce, budete muset plnit povinnosti s tím spojené - např. nastoupit do jím nabídnuté jiné práce.

Nicméně pokud by Váš důvod pro ukončení pracovního poměru nebyl shledán jako vážný, pobírala byste 45% průměrného čistého výdělku po celou podpůrčí dobu. Pokud by byl shledán jako vážný, pak byste první dva měsíce pobírala 65% a další dva měsíce 50% průměrného čistého výdělku (tedy jde o rozdíl ve 4 měsících). Pro řešení situace též dávám k úvaze, zda by bylo možné si například pracovní úvazek zkrátit a tím mít více času k pomoci dceři.

S pozdravem

Eva Samešová, Občanská poradna Společnou cestou

Souhlasím se vším