Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
?
Otázka
Dobrý den. Mé tchýni zemřel muž, který po sobě zanechal 10 ti letou dceru a už 2 dospělé sourozence (sourozenci jsou k 10 ti leté dívce nevlastní) a zanechal po sobě chatu.... Chci se zeptat jestli je nutné vyplacení 2/3tin nutné vyplatit hned, nebo vyplácení rozdělit do splátkového kalendáře? Děkuji za odpověď .
Odpověď
Dobrý den,
pokud zemře osoba, která nezanechala jakékoliv pořízení pro případ smrti, notář v dědickém řízení postupuje podle tzv. zákonné dědické posloupnosti. V první třídě dědiců dědí potomci a manžel zůstavitele, každý stejným dílem. Pokud jsem Váš dotaz pochopila správně, je zde manželka (vdova) a celkem 3 potomci (jedna nezletilá a dva zletilí) - celkem tedy čtyři osoby. Podle zákonné posloupnosti se mezi ně rozdělí veškerý majetek zůstavitele. Způsob rozdělení záleží na tom, zda se dědici dohodnou, a v případě , že se nedohodnou, pozůstalost rozdělí notář poměrnými díly (výsledkem tak může být spoluvlastnictví s ideálními 1/4 podíly).
Pokud zůstavitel má jiný majetek - může to být hotovost, peníze na účtu, auto nebo jiný movitý majetek - mezi dědice se rozděluje všechen tento majetek. Dědická dohoda může tedy vypadat např. i tak, že jedno z dětí si vezme auto, jiné peníze na účtu a chata bude rozdělena mezi posledního ze sourozenců a jeho matku (manželku zůstavitele).
Upozorňuji, že pokud by chata (i jiný majetek) byla ve společném jmění manželů (SJM), je třeba nejprve SJM tzv. vypořádat. Příklad: chata je v SJM. Vypořádáním dojde k tomu, že 1/2 chaty připadne manželce a do dědictví jde pouze 1/2 chaty ("zůstavitelova") a tato 1/2 bude rozdělena mezi čtyři dědice (manželku a tři potomky). Ve výsledku bude mít každé z dětí zůstavitele 1/8 a manželka 5/8 nemovitosti.
Pokud ale mám odpovědět konkrétně na Váš dotaz, jestliže v rámci dědické dohody bude docházet k tzv. "vyplácení" jednoho dědice druhým, je na domluvě mezi dědici, zda si dědické podíly vypořádají v penězích a jakou splatnost si určí - s tím, že tuto dohodu schvaluje notář a pokud je účastníkem nezletilé dítě, je v tomto řízení zastoupeno opatrovníkem, který hájí jeho zájmy. Nicméně obojí - tedy vyplacení hned i splátkový kalendář (případně i kombinace) jsou možné.
V případě dalších dotazů se na nás můžete opět obrátit.
S pozdravem
Markéta Vávrová
Občanská poradna Společnou cestou