Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Půjčka
Otázka
Dobrý den. Na začátku roku jsem známému půjčil okolo 3 tisíc korun. Byl jsem domluven, že mě je pošle okamžitě zpět. Od te doby jsem od něj nedostal ani korunu a vždy když po dotyčném penize chci tak mě tvrdí, že je poslal. Hned po tom po mě chce další penize. Moje otázka je, jestli můžu něco udělat, abych peníze získal zpět. Nebo jestli se mám s penězmi rozloučit. Momentálně nevidím scénář ve kterém mě dotyčný vrátí peníze sám.
Odpověď
Dobrý den,
odpověď na Vaši otázku se do jisté míry bude odvíjet od toho, zda jste schopen dokázat, že jste peníze skutečně známému půjčil a do kdy je měl vrátit. Máte sepsanou smlouvu? Máte nějaké svědky? Máte třeba zprávy v mailech nebo SMS, ze kterých to jasně vyplývá?
Pokud ano, a dobrovolně Vám dlužník nehradí, doporučuji jej písemně vyzvat tzv. předžalobní výzvou. Jde o dopis (zašlete doporučeně s dodejkou), kde jej vyzvete, aby dluh do Vámi určené doby vrátil, napište tam, jakým způsobem (bankovní převod, číslo účtu). Zároveň tam uveďte něco jako: "Pokud tuto částku do určeného data neobdržím, obrátím se se svým nárokem na soud." Zákon stanoví, že 7 dní po odeslání předžalobní výzvy je možné podat k soudu žalobu (resp. jde to i bez ní nebo dříve, nicméně pokud neprokážete odeslání předžalobní výzvy, soud Vám nemusí přiznat náklady řízení).
Pokud Vám dlužník neuhradí po předžalobní výzvě, doporučuji se obrátit na soud - a to s využitím návrhu na vydání platebního rozkazu. O něm rozhoduje soudce bez nařízení jednání, jde o levnější a rychlejší způsob rozhodování. Nicméně je nezbytně nutné, abyste k návrhu přiložil dostatečně důkazy o tom, že jste skutečně peníze známému půjčil a že Vám je zatím nevrátil. K sepsání návrhu můžete využít například tento vzor: https://justice.cz/documents/31369/0/Vzor+-+formul%C3%A1%C5%99+platebn%C3%AD+rozkaz.pdf/ca4661d9-8657-4d76-b4f8-ecaf7eccbf20
Pakliže nejste schopen dokázat, že k půjčce došlo, soud by Vám patrně Váš nárok nepřiznal. Pak je třeba, abyste na dlužníka spíše "mezilidsky" působil, snažil se ho přemluvit, třeba se domluvil na splátkách.
Ještě dodám, že obecně je dobré, pokud jsme věřiteli a někdo nám dluží, tak si danou osobu čas od času vyhledat v insolvenčním rejstříku. Pokud by se tento dlužník rozhodl vstoupit do oddlužení, je třeba, abyste si ohlídal lhůtu pro přihlášení Vaší pohledávky )je nutné opět nárok prokázat), aby byla v oddlužení uspokojena (v opačném případě se totiž může stát, že o tyto peníze přijdete). Nahlížení do insolvenčního rejstříku je možné zde: https://isir.justice.cz/isir/common/index.do
S pozdravem
Markéta Vávrová
Občanská poradna Společnou cestou