U koho podám daňové přiznání a jak

Dotaz ze dne 30. 11. 2021 00:06.

Otázka

Dobrý den, byla jsem na rodičovské dovolené. U zaměstnavatele jsem dala výpověď a hned nastoupila u jiného, ten mi ovšem vypověděl smlouvu ve zkušební době. Než mi skončila zkušební doba, zůstala jsem na neschopence, která jede dál i přes konec v zaměstnání. Neschopenka bude trvat asi to doby než nastoupím do nového zaměstnání. Stále mám péči dítě do 4 let a pobírám rodičovský příspěvek. Kdybych ukončila neschopenku dříve, přihlásila bych se v evidenci ÚP o zaměstnání a dávky a nastoupila bych do zaměstnání jindy. Otázkou pro mě zůstává, s kým nebo u koho budu podepisovat onen růžový papír a také abych neopoměla v této složité situaci někomu něco ohlásit. Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

růžovým papírem se obecně myslí Prohlášení poplatníka daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti, které slouží k uplatnění nezdanitelných částí základu daně a k uplatnění zvýhodnění a slev na dani. Prohlášení poplatníka podepisuje zaměstnanec u svého zaměstnance (je-li souběžně více zaměstnání, pak jen u jednoho).

Pokud nastoupíte do nového zaměstnání, podepisujete Prohlášení poplatníka u tohoto nového zaměstnavatele do 30 dnů od nástupu. V souvislosti s evidencí u úřadu práce jako uchazeče o zaměstnání se Prohlášení poplatníka nepodepisuje.

Dotaz jste nazvala "U koho podám daňové přiznání". To je něco jiného než podpis Prohlášení poplatníka. Daňové přiznání si pravděpodobně budete podávat sama, pokud nebudete zaměstnaná. Je však otázkou, zda Vám vznikla povinnost si jej podat nebo pokud povinnost nevznikla, zda i tak bude pro Vás výhodné si jej podat. Jednoduše řečeno, pokud jste neměla více souběžných pracovních vztahů nebo jiné příjmy než z práce (např. z pronájmu), pak podávat daňové přiznání nemusíte. Pokud byste ale chtěla dodatečně uplatnit slevy na dani, neboť se tak v předchozím zaměstnání nestalo, může být podání daňového přiznání pro Vás výhodné. Doporučuji toto zkonzultovat s daňovým poradcem.

V dotaze se ptáte, zda máte něco někomu ohlásit. Jedinou povinností, kterou má každá osoba na území ČR, je mít uhrazené pojistné na zdravotní pojištění. Pokud nejste zaměstnaná nebo OSVČ nebo tzv. státní pojištěnec, pak je třeba si hradit pojistné sama. Z Vašeho dotazu však vyplývá, že jste z důvodu péče o dítě do 7 let věku státním pojištěncem. A to je třeba nahlásit své zdravotní pojišťovně. Taktéž jakoukoli změnu, tedy i případnou evidenci u úřadu práce jako uchazeč o zaměstnání. Pokud byste tak neučinila, pojišťovna by Vás vedla jako dlužníka na pojistném.

V případě potřeby rádi zodpovíme další dotazy.

S přáním hezkého dne

Kateřina Čočková

za Občanskou poradnu Společnou cestou

Souhlasím se vším